5 rzeczy na temat pracy zdalnej, które powinieneś wiedzieć
Obecnie doświadczamy sporych zmian na rynku pracy. Wiele zawodów przeniosło się w model pracy zdalnej. Sporo osób również na własną rękę szuka zajęcia, które mogłyby wykonywać z domu. Niewątpliwie ten trend będzie się jeszcze utrzymywał. Wszyscy zainteresowani pracą w modelu zdalnym powinni zdawać sobie sprawę z zalet i wad tego rozwiązania. Opcja pracy w domu wydaje się bardzo kusząca, jednak niesie ze sobą kilka trudności. Oto 5 rzeczy na temat pracy zdalnej, które powinieneś wiedzieć.
1. Dyscyplina to podstawa
Praca w domowym zaciszu jest świetnym rozwiązaniem. Każdy z nas chyba czuje się komfortowo w swoim mieszkaniu. Jest to dobrze nam znane miejsce kojarzące się z odpoczynkiem i swobodą. I to właśnie może stanowić problem. Kiedy idziemy do biura, automatycznie przestawiamy się w tryb pracy, natomiast po powrocie do domu wchodzimy w tryb odpoczynku. W zdalnym modelu pracy nasze obowiązki i relaks mają tę samą przestrzeń. Oznacza to, że musimy wykazać się sporą dyscypliną, aby pokonać przyzwyczajenie. W naszym domu nie ma nad nami szefa trzymającego pieczę nad wypełnianiem obowiązków. Nie ma również współpracowników, którzy by nas motywowali. Jesteśmy zdani sami na siebie i musimy trzymać się w ryzach. Osoby z małą samodyscypliną mogą wpadać w prokrastynację.
2. Zaprojektuj swój kącik do pracy
Aby skutecznie pracować w domu, koniecznie trzeba zadbać o miejsce do pracy. Wizja pracy w łóżku jest bardzo kusząca. Niektórzy są w stanie, pracować leżąc wygodnie, jednak większość z nas będzie zupełnie nieproduktywna, pracując w ten sposób. Ważne jest, aby mieć stałe miejsce pracy. Biurko lub stół w kuchni. Zależy, jakie mamy warunki, jednak powinno być to miejsce ciche oraz pozbawione bodźców, które mogą nas rozpraszać. Najlepiej, gdy mamy możliwość przeznaczyć cały pokój na nasze biuro. Wszystkie niezbędne rzeczy powinniśmy mieć pod ręką. Ograniczajmy jak najbardziej chodzenie po naszym mieszkaniu, ponieważ narażamy się w ten sposób na rozproszenie uwagi.
3. Milion rzeczy do zrobienia poza pracą
Pracując w domu, musimy zmierzyć się z ciągłym rozproszeniem. Łóżko, ulubiona kawa, telewizja, media społecznościowe, a to wszystko umożliwione przez brak nadzoru. Nagle zauważamy, że trzeba odkurzyć, włożyć naczynia do zmywarki, ugotować obiad. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę, podczas której będziemy ciągle znajdować lepsze zajęcie niż praca. Nasze mieszkanie będzie całe błyszczeć, będzie lepiej posprzątane niż kiedykolwiek, ale praca wciąż będzie nietknięta. Bo przecież pracując zdalnie, mogę wszystko ewentualnie nadrobić później. Otóż nie. Nie możesz, zrób to od razu.
4. Od celu do celu
Pracując zdalnie konieczne, jest konsekwentne realizowanie swoich założeń. Pamiętaj o wyznaczaniu sobie dziennych celów. Nie powinno być nawet chwili, w której nie będziesz mieć przed sobą kolejnego zadania do zrobienia. Czasem cele będą narzucone odgórnie, jednak jeżeli nikt nie wskazał Ci konkretnego celu, musisz określić go samodzielnie. Nie jesteś w stanie pracować wydajnie, jeżeli nie będziesz kontrolować swoich obowiązków.
5. Ciężko pracuje się ze współlokatorami
Tutaj wiele zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jeżeli mieszkamy sami, nie ma tego problemu. Jednak mieszkając z rodziną, współlokatorami lub partnerką, musimy mieć świadomość, że domownicy mogą utrudniać nam wykonywanie pracy. Szczególnie dotkliwe może to być w przypadku dzieci. Jeżeli mieszkamy w mały mieszkaniu lub kawalerce, sytuacja może być jeszcze trudniejsza. Ciągły kontakt ze współlokatorami może wybijać nas z trybu pracy. Wystarczy zamienić czasem jedno zdanie, żeby kolejne pół godziny minęło na ponownym wdrożeniu się w realizowane zadanie. Dlatego bardzo istotne jest, żeby porozmawiać z nimi i przekazać im swoje godziny pracy.