Kompleksowy Przewodnik po Oznaczeniach Prania

Oznaczenia prania na metkach ubrań są kluczowe dla ich prawidłowego czyszczenia i konserwacji. Znajomość tych symboli pomoże nam uniknąć uszkodzeń tkanin i zachować odzież w doskonałym stanie przez długi czas. W tym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze oznaczenia prania i ich znaczenie.

Podstawowe Oznaczenia Prania

Pranie

Symbol: Wanna z wodą

  • Wanna z jedną kropką: Pranie w zimnej wodzie (do 30°C)
  • Wanna z dwiema kropkami: Pranie w ciepłej wodzie (do 40°C)
  • Wanna z trzema kropkami: Pranie w gorącej wodzie (do 50°C)
  • Wanna z czterema kropkami: Pranie w bardzo gorącej wodzie (do 60°C)
  • Wanna z pięcioma kropkami: Pranie w bardzo gorącej wodzie (do 70°C)
  • Wanna z sześcioma kropkami: Pranie w bardzo gorącej wodzie (do 95°C)

Symbol: Wanna z ręką – Pranie ręczne

Symbol: Wanna z krzyżykiem – Nie prać

Bielenie

Symbol: Trójkąt

  • Pusty trójkąt: Można używać wszelkich środków bielących
  • Trójkąt z literami „CL”: Można używać wybielaczy na bazie chloru
  • Przekreślony trójkąt: Nie bielić

Suszenie

Symbol: Kwadrat z kółkiem

  • Kółko z jedną kropką: Suszenie w niskiej temperaturze
  • Kółko z dwiema kropkami: Suszenie w średniej temperaturze
  • Kółko z trzema kropkami: Suszenie w wysokiej temperaturze
  • Przekreślony kwadrat z kółkiem: Nie suszyć w suszarce bębnowej

Symbol: Kwadrat z łukiem na górze – Suszenie na sznurku

Symbol: Kwadrat z trzema pionowymi liniami – Suszenie w pozycji pionowej, bez wyżymania

Symbol: Kwadrat z jedną poziomą linią – Suszenie w pozycji poziomej

Symbol: Kwadrat z przekreśloną jedną linią – Nie suszyć na słońcu

Prasowanie

Symbol: Żelazko

  • Żelazko z jedną kropką: Prasowanie w niskiej temperaturze (do 110°C)
  • Żelazko z dwiema kropkami: Prasowanie w średniej temperaturze (do 150°C)
  • Żelazko z trzema kropkami: Prasowanie w wysokiej temperaturze (do 200°C)
  • Przekreślone żelazko: Nie prasować

Czyszczenie chemiczne

Symbol: Kółko

  • Kółko z literą „P”: Czyszczenie chemiczne z użyciem rozpuszczalników innych niż trójchloroetylen
  • Kółko z literą „F”: Czyszczenie chemiczne z użyciem węglowodorów
  • Przekreślone kółko: Nie czyścić chemicznie

Dodatkowe Oznaczenia i Wskazówki

Oszczędność Energetyczna

Wiele nowych symboli na metkach dotyczy oszczędności energii. Przykładowo, ikona oznaczająca pranie w niższej temperaturze sugeruje, że można prać ubranie w zimnej wodzie, co jest bardziej energooszczędne.

Bezpieczeństwo Kolorów

Jeżeli na metce znajduje się symbol trójkąta z dwiema liniami wewnątrz, oznacza to, że można używać środków wybielających bezpiecznych dla kolorów.

Specjalne Tkaniny

Niektóre tkaniny, takie jak wełna czy jedwab, mają specyficzne wymagania dotyczące prania i pielęgnacji. Upewnij się, że dokładnie czytasz metki na takich ubraniach, aby uniknąć uszkodzeń.

Znajomość oznaczeń prania jest kluczowa dla utrzymania odzieży w najlepszym stanie. Przestrzeganie tych symboli zapewni, że nasze ubrania będą wyglądać jak nowe przez długi czas, unikając przypadkowych uszkodzeń podczas prania, suszenia czy prasowania. Regularne sprawdzanie metek przed praniem pomoże w zachowaniu jakości i kolorów naszych ubrań.

Podobne wpisy